– Paliwa i ich parametry

Termin wejścia w życie uchwały w zakresie m.in. zakazu stosowania paliw tj. 1 maja 2021 r.  

Zakazuje się stosowania następujących paliw:  

  • miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; 

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem; 

  • węgla kamiennego, który nie spełnia któregokolwiek z wymagań określonych prawem, oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem; 

  • biomasy, której wilgotność przekracza 20%. 

Zapisy dot. zakazu stosowania paliw najgorszej jakości określone zostały na podstawie Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (Dz. U. z  2018 poz. 1890), które obowiązuje (od dnia wejścia w życie tj. 04.11.2018 r.) i określa jakie paliwa mogą być dostępne na rynku. Załącznik rozporządzenia zawiera tabele przedstawiające wymagania jakościowe dla paliw stałych uwzględniając takie parametry jak: zawartość popiołu, zawartość siarki całkowitej, wartość opałową, wymiar ziarna, zawartość podziarna, zawartość nadziarna oraz zawartość wilgoci całkowitej.  

Na podstawie art. 7 ust. 7a pkt 2) ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2019 poz. 660 ze zm.), który mówi, że z dniem 1 czerwca 2020 r. zabrania się wprowadzania do obrotu paliwa stałego jakim jest węgiel brunatny, Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował zakazać aktem prawa miejscowego jakim jest uchwała antysmogowa, stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem. Węgiel brunatny jest jakościowo gorszym paliwem niż węgiel kamienny i charakteryzuje się niższą wartością opałową, co związane jest zarówno z jego budową chemiczną, jak też wysokimi zawartościami popiołu oraz wilgotności. Przekłada się to bezpośrednio na konieczność spalenia większej, w stosunku do węgla kamiennego, ilości paliwa (a tym samym uwolnienia większej ilości pyłu do atmosfery), celem uzyskania żądanej ilości ciepła. Węgiel brunatny zawiera także znacznie więcej części lotnych, które podczas spalania uwalniane są w postaci wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), w tym bardzo toksyczny benzo(a)piren.  

Wspomnieć należy, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r.  o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw każdy sprzedający opał ma obowiązek posiadania świadectwa jakości paliw stałych, w którym określone są parametry paliwa, jego wartość opałowa, zawartość popiołu, siarki.  Punkty sprzedające paliwa podlegają również kontrolom przez Inspekcje handlową, w zakresie jakości oferowanych produktów, która  odbywa się na podstawie ww. ustawy. W związku z powyższym paliwa kupowane obecnie z legalnych źródeł będą spełniać wymogi uchwały.  

Warto wspomnieć o paliwie jakim jest biomasa. Zapisy uchwały nie zakazują stosowania opału w postaci np. drewna, jeśli jego wilgotność nie przekracza 20%. Sądzić należy, że każdy kto stosuje drewno jako opał wie, że mokre drewno spala się powoli i w niskiej temperaturze, która sprzyja zwiększonej produkcji popiołu, zapychaniu szybu komina oraz szybkiemu zabrudzeniu szyby kominka. Spalanie wilgotnego drewna dostarcza mniej ciepła, bo spora jego część tracona jest na jego wysuszenie – odparowanie wody.  

  

Zalecane do stosowania paliwa to np. gruboziarnisty węgiel kamienny, ekogroszek, pelet, brykiet, drewno sezonowane (dąb, buk, grab, brzoza). 

Back to top